Panel of Judges

The Panel of Judges is reviewed each year by Members of Council. Members wishing to be considered for inclusion on the list should be proposed and seconded in writing and their names submitted to the Secretary by the end of August each year. The Council will then include names as vacancies arise.

Those with (H) and/or (T) following their names indicate that they are also willing to judge Harness and Turnout competitions. Those with (R) indicate that they are willing to judge Ridden Classes.

Adamson John, Easter Glentore Farm, Upperton, Airdrie, ML6 7TJ
Aitken James, Stables Cottage, Phesdo, Fettercairn, Laurencekirk, AB30 1HA (H)(T)
Aitken Sandy, Newton Cottage, Newton of Inchewan, Memus, Angus, DD8 3TZ
Anderson Irvine, 5 Middlebank Holding, Inchture, Perthshire, PH2 7SX
Anderson Captain James, West Glen Farm, Kilmacolm, PA13 4PU (T)
Anderson John A, Drummygar Mains, Carmyllie, Arbroath, DD11 2RA (T)
Bailey Derek, Ballintemple, Fethard, Co Tipperary, Ireland
Bailey Robert, Ballintemple, Fethard, Co Tipperary, Ireland
Barr Mairi, Eastmoorhouse Farm, Eaglesham, Glasgow, G76 0PZ
Bedford Matthew, Thorpe Hill Farm, Whixley, York, YO26 8AZ (T)
Bedford Paul, Thorpe Hill Farm, Whixley, York, YO26 8AZ (T)
Bedford Robert, Hartshead Hall Farm, Liversedge, West Yorks WF15 8AX
Bedford Walter, Sheepwalk Farm, Escrick, York, YO19 6EZ (T)
Black Peter R, Newton of Collessie, Ladybank, Cupar, Fife, KY15 7RG
Black Ronald H, Newton of Collessie, Ladybank, Cupar, Fife, KY15 7RG
Brewster Thomas, Braefield Cottage, Fowlis Wester, Crieff, PH7 3NW (H) (T)
Brewster Ronald, Drumbauchly Farm, Methven, Perthshire, PH1 3RS (H) (T)
Brown Mrs Ann, Charleston Cottage, Nigg, Aberdeenshire, AB12 3LP
Bull Tony, The Willows, Minshull Lane, Church Minshull, Nantwich, Cheshire, CW5 6EF (H) (T)
Burks Matthew, East Bank Farm, Stepps Road, Lenzie, Glasgow, G66 5ED
Campbell Alan, Netherwood Cottage, Netherwood Road, Kilmacolm, PA13 4SX
Carrick Charles W, Easter Littleward, Thornhill, Stirling, FK8 3QT
Carrick Matthew, Easter Littleward, Thornhill, Stirling, FK8 3QT
Christie Alistair, 5 Greek Thomson Road, Balfron, Glasgow, G63 0RE
Christie Neil, Dalfoil, Balfron, Glasgow, G63 0QD
Christie Norman, Roadside, Fintry, Aberdeenshire, AB21
Clark Thomas S, Abbey Farm, Madderty, Crieff, Perthshire, PH7 3PA
Clark Thomas W, Muirton House, Abbey Farm, Madderty, Crieff, Perthshire, PH7 3PA
Clark William F, Pitlandie Farm, Stanley, Perth, PH1 4PR
Craig Allan, Arran View, 10 Belston Holdings, Coylton, Ayr, KA6 5JW
Craig Ian, 7 Tarbolton Road, Dundonald, Ayrshire, KA2 9HQ
Craig John, Rashillhouse Farm, Stewarton, Kilmarnock, KA3 3EH
Craig William, Rashillhouse Farm, Stewarton, Kilmarnock, KA3 3EH
Crawford Carolynne, Glenniston Farm Cottage, Cardenden, Fife, KY5 0AX
Cumbor Edward S, School Garden Cottage, 21 Station Road, Great Ayton, N. Yorkshire, TS9 6HA
Curr James, 63 Syke Road, Wigton, CA7 9NG
Douglas Ian, Barlauchlan, Newton Stewart DG8 6QQ
Drummond John, Bratlach Farm, 23 Dam Road, Cottown, Bangor, Co Down, BT19 7QP
Dunbar William, East Fairybank Farm, 9 Bothwellshields Road, Newhouse, Motherwell, ML1 5UB
Duncan Benny, Rose Cottage, Balmalcolm, Fife, KY15 7TJ (H) (T)
Edgar James, Newfield, Dalry, Castle Douglas, DG7 3UW
Edge T W L, Shordley Manor, Hope, Wrexham, LL12 9RT (H) (T)
Farley Janette, Fullwood Farm, Kilncadzow, Carluke, ML8 4QS
Ferguson Alistair, 3 Nicoll Drive, Bankfoot, Perth, PH1 3BL (H)
Ferrie Scott, Carthagena Farm, Hornby, Great Smeaton, Northallerton DL6 2JP
Fletcher Alasdair, Hatton Farm Bungalow, Old Greenock Road, Bishopton PA7 5PB
Fountain Tom, Woodhouse Farm, Marston Montgomery, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2FW
Fountain Martin, Woodhouse Farm, Marston Montgomery, Ashbourne, Derbyshire, DE6 2FW
Gibbons Joe, Newlands Bank, Dearham, Maryport, Cumbria, CA15 7HS
Gorman Gary, Dapple Farm, Wards End, Tow Law, Co Durham, DL13 4HH
Gray George, 26 Cameron Knowe, Philpstoun, Linlithgow, EH49 6RL
Gregg Tommy, 33 Springmount Road, Clough, Ballymena, BT41 4PU
Greenhill James, Upper Tulloes, Forfar, Angus, DD8 2LZ
Greenhill Scott, Leuchars Lodge, Leuchars, Fife, KY16 0DU 
Grieves Fred, Dovecote Farm, Elwick, Hartlepool, TS27 3EL
Gunn Mrs Edith, Hawthorn House, East Calder, West Lothian EH53 0HY
Hair William, Harwell, 6 Shewalton Moss, Drybridge, Irvine, KA11 5BW
Hall William, 4 Mullan Road, Finvoy, Ballymoney, BT41 4PU
Halliday Christine, Broathill Farm, Kirkpatrick Fleming, Lockerbie, DG11 3NE
Hamilton Robert, Dillars, Lesmahagow, Lanarkshire, ML11 9PG (R)
Hanna Fred, Macfin, 76 Glenstall Road, Ballymoney, Co Antrim, BT53 7QN
Hanna Graffin, Macfin, 74 Glenstall Road, Ballymoney, Co Antrim, BT53 7QN
Hanna Mrs Yvonne, Macfin, 74 Glenstall Road, Ballymoney, Co Antrim, BT53 7QN
Harrison Shona J A, Middleholm Farm, Lesmahagow, Lanarkshire, ML11 0HL
Henderson John, 19 Islandboy Road, Ballycastle, Co Antrim, BT54 6JP
Henderson Sandra, 65 Straid Road, Ballycastle, Co Antrim, BT54 6NP 
Holmes Wendy, 51 Cairnhill, Coleraine, Co Londonderry, BT51 3GS
Howie Angus M, Manor Farm, Meeth, Okehampton, EX20 3QB
Ingram James, 42 Sunnyside Avenue, Drumoak, Banchory, Aberdeenshire, AB31 5EF
Jackson Mrs Agnes, Covington Mill, Thankerton, Biggar, Lanarkshire, ML12 6NE
Johnston Iain, Kirkton Farm, Bothkennar, Falkirk, Stirlingshire, FK2 8PD
Johnstone Eric, 50 Highfield Circle, Muir of Ord, Ross-shire, IV6 7TE
Kennedy James, Hillhouse Farm, Sandilands, Lanark, ML11 9TX
Keron Peter, Marefield of Craigs, St David’s, Madderty, Crieff, PH7 3PJ
King Alistair, Cotebrook Shire Horse Centre, Tarporley, Cheshire, CW6 9DS
King Matthew, Hamlett’s House, Whitegate, Cheshire, CW8 2BQ
Kirby A, The Grange, Brompton, Northallerton, North Yorkshire, DL6 2YD (H) (T)
Lamb Audrey, 4 Brick House, Hesket Newmarket, Wigton, Cumbria, CA7 8HY
Lang David, PO Box 15484, Emerald Hill, Port Elizabeth 6011, South Africa
Lang Robin, The Bungalow, Rosewells, Pitscottie, Cupar, Fife, KY15 5LE
Lindsay Adam W, 42 Strawberry Road, Kilmarnock, Ayrshire, KA3 7RT
Love Andrew, Bridge of Aird, Stranraer, Wigtownshire, DG9 8RP
Lyon William T, Spittal, Carnwath, Lanarkshire, ML11 8LY
MacArthur James, Lower Balwill, Balfron, Stirlingshire, G63
McAllister Mrs Jill, 87 Parkgate Road, Kells, Ballymena, BT42 3PG
McDermid John, 2 St Ringan Drive, Castle Douglas, DG7 1EP
McFadyen Malcolm, Kilarbie, Dromore, Campbeltown, Argyll, PA28 6NW (H)
MacKay Calum, 13 Bellfield Park, Inverness, IV2 4SZ 
McKay Daniel, Carnaff, 215 Castlecatt Road, Dervock, Ballymoney, BT53 8AT
McKie Isabel, High Threave, Kirkcowan, Newton Stewart, DG8 0BU
McMillan Brian, Clyde View, Greenan Mill, Rothesay, Isle of Bute, PA20 0QB (T)
McMillan John M, Greenan Mill, Rothesay, Isle of Bute, PA20 0QB (H) (T)
McMillan John W, Little Barone Farm, Rothesay, Isle of Bute, PA20 0PY (T)
McMillan Thomas, Eskechraggan Farm, Rothesay, Isle of Bute, PA20 0QD (T)
MacPhail David, 34B Albyn Avenue, Campbeltown, PA28 6LZ 
Marshall Mrs Jacqueline, Hermitage, Hollee, Kirkpatrick-Fleming, Lockerbie, DG11 3NF
Marshall John, Hermitage, Hollee, Kirkpatrick-Fleming, Lockerbie, DG11 3NF
Meiklem Robert, 5 Robert Bruce Court, Larbert, Stirling, FK5 4HP 
Merry, Philippa, 1 Silverbirch Drive, Baldovie, By Dundee, Angus, DD5 3NS (R)Mitchell Thomas, Barnahill, Kilmaurs, Kilmarnock, Ayrshire, KA3 2PD
Mitchell William, Ainville, Kirknewton, EH27 8DH
Morgan Brian, Berry Farm, Llanvihangel Crucorney, Abergavenny, Gwent NP7 8EF
Morton Robbie, Stobilee Farm, Cleghorn, Lanark, ML11 7SL
Moss Philip E, Hillmoor Farm, Eaton, Congleton, Cheshire, CW12 2NH (T)
Noble Mrs Annette, Peggyslea Farm, Ninemileburn, Penicuik, EH26 9LX (T)
Noble Mark, West Cothill Cottage, Hatterseat, Balmedie, Aberdeen, AB23 8YH
Noble Robert, Crossgates Farm, Stewarton, Ayrshire, KA3 3EL
Nunn Edwin, Moorhouse Farm, Sutton, Thirsk, North Yorkshire, YO7 2ES
Pargeter Nicola (nee Stephen), The Dovecote, Manor House Farm, Morton on Swale, Northallerton, DL7 9RJ (R)
Pettigrew Ms Jacqueline, East Bank Farm, Stepps Road, Lenzie, Glasgow, G66 5ED
Picken David L, Milton, Kirkcudbright, DG6 4RB
Picken Neil, Balmangan Farm, Borgue, Kirkcudbright, DG6 4QP
Pinkney Sylvia, 2/3 North Street, Hett, Co Durham, DH6 5LR (R)
Ralston Mairi, Dalrhoin Farm, Campbeltown PA28 6NT (T) (R)
Ramsay Hugh, Millisle, Garlieston, Newton Stewart, Wigtownshire, DG8 8AE (H)(T)
Robinson Matt, Coldwell Farm, Humshaugh, Hexham, NE46 4HN
Rochead James, Malcolmwood Farm, Blantyre, Glasgow, G72 9HL
Ronaldson George, Keiss Mains, Keiss, Wick, Caithness, KW1 4XF
Ronaldson Peter, Killimster Mains, Wick, Caithness, IV2 4SZ
Scott Victor, 89 Drumsurn Road, Limavady, County Londonderry, BT49 0PD (T)
Sibbald Robert, Thorn Farm, Dollar, Clackmannanshire, FK14 7PQ
Simpson Andrew, 135A Moycraig Road, Mosside, Ballymoney, BT53 8QZ
Skinner George, Strathorn, Pitcaple, Inverurie (H)(T), AB51 5EJ
Steel Allan, Hall of Kype, Sandford, Strathaven, ML10 6PR (H) (T)
Steel Campbell, Jackton Farm, Jackton, East Kilbride, G75 8RW
Steel James, Jackton Farm, Jackton, East Kilbride, G75 8RW (T)
Stewart Amanda, Mollinhillhead, Mollinsburn, Cumbernauld, G67 4HR
Stewart Gavin W, Mollinhillhead, Mollinsburn, Cumbernauld, G67 4HR
Strang John, 14 Newtonhead Road, Rigside, Lanarkshire, ML11 9NF
Taggart Nigel, Ballaney Lodge, 136 Hillside Road, Armoy, Ballymoney, BT53 8 RW
Tanner Geoffrey, 42 Isle Road, Macosquin, Coleraine BT51 4JH
Tennant Peter, 9 Rowhead Terrace, Biggar, ML12 6DU (T)
Tennant Thomas, Gilmanscleugh, Ettrick, Selkirk, TD7 5HW (H) (T)
Torbet Alexander, Whitecrook Farm, Dunragit, Stranraer, DG9 8PY
Tribe Peter, Coote Cottage, Mere Road, Hindon, Salisbury, Wiltshire, SP3 6DW (H) (T)
Walker David, Galcantray Farm, Cawdor, Nairn, IV12 5XS (T)
Watson Mrs Patricia, 36 Deveron Street, Huntly, AB54 8BZ (H)
Whetton Andrew, 13 Marlpit Lane, Denstone, Uttoxeter, ST14 5HH (H) (T)
Wight George W, Sunnyside, Drumoak, Aberdeenshire, AB31 5EE
Wilson Andrew, 5 Morris Place, Newburgh, KY14 6AS, Fife (H)
Wilson J, 2 Cotton Street, Castle Douglas, DG7 1AH (H) (T)
Wilson Kevin, 12 Moray Place, Blackford, Perthshire, PH4 1QD
Wilson Yvonne, 8 Hamilton Crescent, Newtongrange, Lothian, EH22 4BS (T) (R)
Young Charlotte, Hall Farm, Drongan, by Ayr KA6 7EE
Young David L, Finmont Farm, Kinglassie, Fife, KY5 0UQ
Young George, Wellheads, Clochan, Buckie, Banffshire, AB56 5HB
Young Ian, Wellheads, Clochan, Buckie, Banffshire, AB56 5HB 
 
Judges Panel for Harness and Turnout Competitions

AlexandeGordon, 2 Strathardle Crescent, Rattray, Blairgowrie, PH10 7AS (H)
Alston S, No 3 Cottage, Falkland Wood, Cupar, Fife, KY15 7AB (H) (T)
Cameron R, Muirdrum, Carnoustie, Angus, DD7 6LE (H) 
Dargie D, The Rowans, Grange, Errol, PH2 7SY (H)
Massey, W, Primrose Hill, High Legh, Knutsford, Cheshire, WA16 0SH (H) (T)
MacRae A, Newforebank Farm, Brechin, Angus, DD9 6DW (H)
Proctor D, 1 Gask Farm Cottage, Letham, Forfar, DD8 2QL (H)
Ritchie S, 14 Station Road, Whitehills, Forfar, DD8 3DY (H)

 
Judges Panel for Ridden Classes

Campbell Evelyn, Netherwood Cottage, Kilmacolm, Renfrewshire, PA13 4SX
Clark Mrs Lorraine, 28 Coneypark Crescent, Banknock, FK4 1TT                   
Cockburn Ms Anna, 32 Wheatriggs Avenue, Milfield, Wooler, NE71 6HU
Henry Miss Laura, Kinshaldy Farm, Leuchars, Fife KY16 0DR
Hunter Mrs Kendall, Hall Farm, by Ayr, KA6 7EE
Jack Mrs Joanna, Wester Newburn, Leven, KY8 5QS
Munro Alastair, 10 Greenfaulds Road, Cumbernauld, G67 2PH
Osborne-Antolovi, Mrs Virginia, Kinclune, Kirriemuir, Angus DD8 5HX